انواع پوست | خیز

تست تشخیص نوع پوست

داشتن پوستی زیبا با شناخت نوع پوست و انتخاب بهترین رژیم مراقبت از پوست که نیازهای خاص شما را برآورده می‌کند، آغاز می‌شود. بسیاری از افراد نوع پوست خود را نمی‌شناسند و به همین دلیل از انواع محصولات مراقبت از پوست به اشتباه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، مراقبت‌هایی که برای درمان پوست‌های خشک انجام می‌شود با مراقبت‌هایی که برای درمان پوست‌های چرب لازم است، بسیار متفاوت است. درمان نامناسب پوست می‌تواند منجر به تحریک پوست، جوش و پیری زودرس شود. انتخاب روتین مناسب برای شما برای اینکه پوستتان جوان، سالم و به بهترین شکل ممکن به نظر برسد، ضروری است.

Loading

پنج نوع پوست وجود دارد: معمولی، خشک، چرب/مستعد آکنه، مختلط و حساس. در ادامه لیستی از انواع پوست و ویژگی‌های هر کدام آورده‌ایم:

پوست معمولی:

پوست معمولی تعادل بسیار خوبی دارد؛ نه خیلی خشک و نه خیلی چرب. این به این دلیل است که پوست معمولی گردش خون مناسبی دارد. افرادی که این نوع پوست را دارند معمولاً جوش نمی‌زنند و به ندرت در طول روز متوجه تغییراتی در پوست خود می‌شوند. تغییرات فصلی معمولاً بر افرادی که پوست معمولی دارند تأثیر نمی‌گذارد. پوست این افراد عموماً صاف و با رنگ یکنواخت است.

پوست خشک:

کسانی که پوست خشک دارند به احتمال زیاد به دلیل تولید کم سبوم، پوست سفت و پوسته پوسته دارند. پوست خشک همچنین مستعد ابتلا به علائم پیری است زیرا فاقد محافظ طبیعی پوست (روغن) است. برای تغذیه پوست و حفظ رطوبت آن در طول روز از یک پاک‌کننده ملایم همراه با یک مرطوب‌کننده غنی و محافظ استفاده کنید تا در پوست خود کمتر احساس کشیدگی داشته باشید.

پوست چرب/مستعد آکنه:

این نوع پوست دارای غدد چربی بیش از حد فعال است که معمولاً در ناحیه T، گونه‌ها و چانه قرار دارند. کسانی که این نوع پوست را دارند ممکن است نیاز داشته باشند که صورت خود را پودر بزنند و یا در طول روز از کاغذهای جذب روغن استفاده کنند. چربی زیاد پوست به دلیل عوامل زیادی مانند ژنتیک، هورمون‌ها، رژیم غذایی، آب و هوا و استرس ایجاد می‌شود. کسانی که پوست چرب دارند به احتمال زیاد منافذ خیلی باز دارند و به دلیل مقدار چربی ترشح شده از منافذ پوست، جوش هم زیاد می‌زنند. داشتن پوست چرب لزوماً به این معنی نیست که شما آکنه دارید، زیرا آکنه توسط سلول‌های مرده پوست و باکتری‌های داخل منافذ ایجاد می‌شود. این افراد فقط بیشتر مستعد جوش زدن هستند. دو بار در روز صورت خود را با یک پاک‌کننده ملایم تمیز کنید (پاک‌کننده‌ای که پوست را کاملاً پاک نمی‌کند؛ چرا که پاک کردن تمام روغن‌ها ممکن است اثرات نامطلوبی داشته باشد و پوست ممکن است حتی چربی بیشتری تولید کند).

پوست ترکیبی:

کسانی که پوست مختلط دارند، نواحی چرب و خشک را با هم تجربه می کنند. بهترین مراقبت از پوست برای این نوع، شامل مراقبت متفاوت از هر ناحیه است. به عنوان مثال، برخی از مناطق ممکن است به یک مرطوب کننده غلیظ و غنی نیاز داشته باشد، در حالی که مناطق دیگر  به یک لوسیون یا مرطوب‌کننده سبک‌تر نیاز داشته باشند.

پوست حساس:

این نوع پوست مستعد التهاب و تحریک است و می‌تواند ناشی از بیماری‌های پوستی مانند اگزما، روزاسه یا آلرژی باشد. انتخاب مراقبت از پوست مناسب برای پوست حساس بسیار مهم است زیرا بسیاری از پاک کننده‌ها و مرطوب کننده‌ها حاوی موادی هستند که می‌توانند واکنش منفی ایجاد کنند. افرادی که پوست حساسی دارند به شدت تحت تأثیر تغییرات فصلی قرار می‌گیرند، بنابراین اگر این نوع پوست را دارید، ممکن است نیاز داشته باشید که محصولات خود را متناسب با فصل تغییر دهید.

امیدواریم این اطلاعات برای تعیین نوع پوستتان مفید بوده باشد. به خاطر داشته باشید که ممکن است ویژگی‌های بیش از یک نوع پوست را داشته باشید؛ به عنوان مثال، پوست شما ممکن است خشک و همچنین حساس باشد. داشتن این دانش به شما کمک می‌کند تصمیم بگیریم که چه محصولات مراقبت از پوستی برایمان مناسب‌تر است.

Scroll to Top
اسکرول به بالا